Головна | Контакти | Корисні лінки
 АСОЦІАЦІЯ МІЖНАРОДНИХ АВТОМОБІЛЬНИХ ПЕРЕВІЗНИКІВ УКРАЇНИ
19.01.2024  «єЧерга» ЗА і ПРОТИпропонуємо заповнити опитувальник    07.03.2023 Надання перевізникам – учасникам АсМАП України послуги з видачі гарантій Т1    30.11.2022 Шановні перевізники, з урахування можливих відключень електроенергії Заявки на отримання книжок МДП будуть прийматися до 14-00 години    07.04.2022 Наразі видача книжок МДП відбувається за попереднім телефонним запитом    04.02.2022 Доставка книжок МДП кур’єрською службою доставки.    16.03.2020 ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПІД ЧАС ПАНДЕМІЇ, ПОВ’ЯЗАНОЇ З КОРОНАВІРУСОМ COVID-19.    14.04.2014 Почни з себе, нe давай хабарів!    
Неділя, 24 листопада 2024 р.
НОВИНИ | ПРО АсМАП | Письмові запити | ЄУТР | КОНКУРСИ | Інформація для вступу
Гарячі новини
22.11.2024 До уваги ліцензіатів! ...    
21.11.2024 Нідерланди. Відновлення прикордонного контролю...    
21.11.2024 Туреччина. Перехід до фази NCTS 5 ...    
20.11.2024 Щодо питань проведення конкурсу та видачі дозвільних документів Європейської Конференції Міні...    
19.11.2024 Про приорітизацію в пунктах пропуску — Албіца (Румунія) - Леушени (Молдова) та Сірет (Румунія...    
18.11.2024 Укртрансбезпека оприлюднила інформацію про ефективність виконання рейсів до всіх країн члені...    
Авторизація
Логін
Пароль
 РеєструватисяЗабули пароль?
Пошук
Опитування
На данний момент немає опитувань
Старі опитування
Щодо безпечності застосування митними органами Польщі рентгенологічного обладнання при здійсненні митного контролю
 Шановні учасники Асоціації!

Продовжуючи роботу по встановленню безпечності застосування митними органами рентген установок при здійсненні митного контролю з метою отримання гарантій безпеки для водіїв, Асоціація звернулась до Голови митної служби Польщі п. Я.Капіци з проханням надати письмові гарантії постачальників рентгенологічного обладнання стосовно відсутності шкідливого впливу на здоров’я водіїв під час або після рентген сканування їх транспортних засобів, навіть якщо транспортний засіб декілька разів під час одного рейсу піддається рентген-контролю.

Крім того, в своєму листі ми ще раз наголосили про необхідність запровадження єдиного документу рентген-контролю, який би видавався митницею після сканування і визнавався митними органами інших країн Європейського Союзу.

На своє звернення ми отримали відповідь Голови митної Служби Польщі, в якій п. Я.Капіца надав інформацію про практику, що використовується митною службою Польщі, метою якої є забезпечення повної безпеки як обслуговуючого персоналу, так і водіїв.

Головними критеріями безпеки при використанні рентген-пристроїв є:

  1. Контроль за забезпеченням безпечної експлуатації рентгенівського обладнання, що використовується митною службою Польщі, протягом всього терміну його використання – починаючи від етапу придбання.

  2. а) Відповідно до умов тендеру – під загрозою відмови в тендері – всі постачальники зобов’язані представити заяви/декларації виробника, що підтверджують відповідність запропонованого обладнання нормам безпеки випромінювання, зазначеним в законі від 29.11.2000р. «Про ядерне право», в розпорядженнях та положеннях європейського і міжнародного права, в тому числі Міжнародної агенції ядерної енергії, Міжнародної комісії радіологічної охорони – ICPR60 та Світової організації здоров’я. До пропозицій повинні також додаватися декларації виробників, що підтверджують відповідність обладнання вимогам СЕ (всі сканери, що використовуються митною службою, постійно відмічені знаком «СЕ»).
    б) Перед тим як прийняти рентгенівське обладнання проводиться ряд тестів, в тому числі дозиметричні вимірювання (які проводяться уповноваженим – незалежним від постачальника – органом), визначається правильність роботи всіх механізмів контролю та забезпечення безпеки.
    в) Кожний рентгенівський пристрій оснащений системою електронного та механічного захисту, яка забезпечує поточний нагляд за належним функціонуванням:
    • система контролю та моніторингу безпеки випромінювання (разом з моніторингом випромінювання за межами роботи сканера), що забезпечує негайне автоматичне виключення джерела випромінювання в разі появи людини в місці, де доза розсіяного випромінювання є більше ніж 1,0 мСв за годину;
    • апаратура для вимірювання рівня випромінювання, тобто ручний калібрований дозиметричний прилад;
    • механізм, який гарантує сканування тільки вантажної частини транспортного засобу автоматично пропускаючи кабіну водія не скануючи її (система рентгенівського випромінювання включається тоді, коли кабіна водія минає прискорювач) – це стосується рентген-пристроїв, що сканують товар під час руху транспортного засобу через сканер;
    • програмне забезпечення, що надає можливість поточного перегляду найважливіших параметрів роботи сканера та самодіагностики пристрою з сигналізацією будь якого роду несправностей і порушень;
    • аварійні вимикачі живлення джерела випромінювання сканера; система спостереження (система телевізійного спостереження), що надає можливість контролювати з приміщення операторів всі місця в безпосередньому оточенні сканера, важливі з точки зору обслуговування та безпеки;
    • фізичне обмеження та забезпечення захисту зони інтенсивного випромінювання (щит радіаційного опромінення, огородження зони в’їзду та виїзду з території роботи сканера, стіни боксу в якому знаходиться сканер – для стаціонарних рентген-систем);
    • маркування, попереджуюче про іонізуюче випромінювання;
    • оптична та акустична сигналізація роботи джерела випромінювання;

    г) Ввести в дію закуплені рентген-пристрої можуть тільки особи, які мають відповідний дозвіл Державної Агенції з атомної енергії.
    д) Робота сканера може бути розпочата тільки після видачі Державною агенцією з атомної енергії індивідуального (для конкретного пристрою) дозволу.
  3. Під час всього терміну використання рентген-пристрої підлягають систематичному зовнішньому контролю та перевіркам (зокрема що стосується забезпечення гарантованої безпеки для обслуговуючого персоналу та водіїв), що полягають в:
    а) систематичних перевірках, які проводяться Державною агенцією з атомної енергії, Комітетом ядерного регулювання та Санепід,
    б) профілактичному сервісі, що проводиться особами, авторизованими виробниками рентген-установок, в рамках гарантійного обслуговування.
  4. Рентген-установки, що використовуються митною службою Польщі, обслуговуються персоналом, який має належну підготовку та відповідні повноваження у цій галузі, зокрема:
    а) згідно договорів, підписаних з постачальниками сканерів, обов’язкове навчання працівників, які будуть обслуговувати обладнання, зокрема:
    • навчання та допуск на посаду оператора прискорювача, що застосовується в пунктах пропуску (типу А-А) (розпорядження Ради Міністрів стосовно посадових осіб, що забезпечують ядерну безпеку та радіологічний захист);
    • на доставленому рентген-пристрої проводиться навчання уповноважених операторів сканеру, на підставі виданого сертифікату;
    • навчання для оператора та спеціаліста сервісного обслуговування, яке проводиться в країні виробника сканеру, після закінчення якого видається сертифікат оператора-спеціаліста по обслуговуванню;
    • навчання по обслуговуванню ручного дозиметричного приладу;

    б) в усіх митних установах, в яких використовуються високо енергетичні рентген-установки, працюють особи, які отримали від Президента Державної агенції з атомної енергії повноваження інспектора радіаційного захисту, тобто відповідальною за систематичний контроль (дозиметричні дослідження) навколишнього середовища в місцях роботи сканерів;
    в) що стосується договорів, які підписуються Митною службою від 2009 року – в першому (кількамісячному) періоді експлуатації сканерів, їх користувачі отримують надійну технічну підтримку і консалтинг від осіб, які були уповноважені виробниками рентгенологічного обладнання;
    г) кількість осіб необхідних для обслуговування кожного сканера визначається виробником рентген-установок, відповідно до технологічної схеми роботи сканера.

 

Враховуючи вищевикладене та детально і науково проаналізувавши безпеку використання рентген-випромінювання сканерів, що використовуються митною службою Польщі, в порівнянні з щоденним впливом на організм людини іонізуючого випромінювання натурального походження (космічна енергія та енергія землі), а також розміру опромінення отриманого при проведенні рентгенівської медичної діагностики, п. Я.Капіца звертається з проханням прийняти, як повністю обґрунтовану, нижчезазначену позицію:
1) Новітнє рентгенівське обладнання, що застосовується в митній службі Польщі, має найвищий рівень надійності та передбачає різноманітні форми моніторингу безпеки випромінювання. Це обладнання обслуговується працівниками, що пройшли відповідне навчання та мають необхідні дозволи, і не несе в собі загрози для здоров’я як операторів, так і водіїв.
Безпека випромінювання підтверджена виробниками рентген-установок незалежно від типу сканера, застосованої технології сканування чи кількості проведених перевірок конкретного транспортного засобу.
Необхідно звернути увагу, що технологія контролю вантажу в транспортних засобах шляхом їхнього проходження через сканер, яка використовується в пунктах пропуску з великим навантаженням руху та викликає найбільшу кількість суперечок серед перевізників, гарантує безпеку водіїв – через ефективне виключення кабіни водія з процесу сканування. Виробники наявних в митній службі Польщі рентген-установок запевняють: «Система рентген-випромінювання та генерації зображення включається тільки коли кабіна водія минає область сканування, таким чином гарантується безпека водія.
2) Повертаючись до питання створення загальної, універсальної письмової інструкції для водіїв щодо виконання необхідних заходів безпеки під час проведення контролю з використанням рентген-установок, в листі митної служби Польщі повідомляється, що, - стандартною поведінкою водіїв повинна бути підпорядкованість процедурам і організації руху, які діють на території пункту пропуску, зокрема процедурам проведення рентген-контролю товару, що перевозиться. Незалежно від типу рентген-установки та технології сканування, до складу обслуговуючого персоналу обов’язково входить працівник, який має безпосередній контакт з перевізником і контролює безпеку роботи сканера та інструктує водія щодо процедури проведення контролю.

Також в листі повідомляється, що польською митною службою було вжито додаткових заходів з метою:

  • підготовки, за узгодженням з виробниками рентген-пристроїв, інформації стосовно безпеки водіїв та пасажирів транспортних засобів, котрі проходять сканування, для розміщення її в доступних для заінтересованих осіб місцях;
  • представлення на міжнародному форумі митних служб країн ЄС пропозиції щодо визнання на їх території задокументованих результатів рентген-контролю транспортного засобу, який проводиться в будь-якій країні-члені ЄС.

 

Голова митної служби Польщі п. Я.Капіца виказав свої сподівання, що вищезазначена, науково підтверджена інформація щодо безпечного використання рентгенівського обладнання з розумінням буде сприйнята перевізниками, а сканування сприйматиметься як ефективний засіб контролю, що значно прискорює митне оформлення в пунктах пропуску.

Департамент юридичного супроводження  Конвенції МДП.
Рекомендуємо до співпраці
www.uts.in.ua
Стратегічний партнер
http://www.asmap.org.ua/nkc/nkc2021.pdf
https://lex-truck.com.ua
http://www.tirepd.org/
www.iru.org/index/transpark-app
www.busandcoach.travel
dalnoboy.com
Copyright © by AsMAP        Powered by Vis-A-Vis